|
Загальна інформація
Кафедра фізики конденсованого стану (ФКС) входить до складу металургійного факультету ДДТУ і здійснює підготовку здобувачів вищої освіти з двох спеціальностей 104 Фізика та астрономія та 132 Матеріалознавство за наступними освітніми програмами:
- ОПП «Фізика та астрономія» перший рівень вищої освіти(бакалавр);
- ОПП «Матеріалознавство» перший рівень вищої освіти (бакалавр);
- ОПП «Фізика конденсованого стану» другий рівень вищої освіти (магістр);
- ОПП «Матеріалознавство» другий рівень вищої освіти (магістр);
- ОНП «Матеріалознавство» третій рівень вищої освіти (доктор філософії).
Така багатоступенева та безперервна система навчання є раціональною, оскільки вона сприяє підвищенню якості навчання здобувачів, рейтинг успішності яких є критерієм для їх подальшого навчання за більш високими рівнями вищої освіти.
Web-сайт кафедри fziki.dstu.dp.ua
Підготовка кваліфікованих та конкурентоспроможних фахівців в галузі фізики та матеріалознавства базується на змісті освітніх програм, в яких окрім основ фізики та математики, здобувачі одержують глибокі знання з інформатики та мов програмування, широкого спектру професійно-орієнтованих дисциплін пов’язаних з пріоритетними напрямками наукової діяльності кафедри, що стосуються сучасних методів аналізу структури та властивостей матеріалів, високоефективних видів термічної обробки, новітніх досягнень в сфері створення металевих стекол, нанокристалічних сплавів, полімерних композитів, які характеризуються унікальними комплексами властивостей і знаходять використання, як у цивільній, так і оборонній галузях промисловості.
ДДТУ та кафедра фізики конденсованого стану, зокрема, забезпечує всебічну підтримку, фізичного та ментального здоров’я здобувачів вищої освіти, які навчаються за освітніми програмами, що реалізуються на кафедрі, а саме:
Освітню та організаційну, яка полягає у чіткій та налагодженій роботі, кафедри, деканату, навчального відділу, відділу кадрів, бухгалтерії, ректорату, куди здобувачі можуть звернутися з питаннями щодо організації навчання та викладання, отримання додаткової інформації, довідок і т.ін.
Інституту кураторства, який допомагає новачкам швидше звикнути до нового середовища, надає моральну, організаційну та професійну допомогу, передає досвід, знання та практичні навички, сприяє особистісному та професійному зростанню здобувачів, забезпечує зв’язок між підопічним і керівництвом або адміністрацією.
Інформаційну підтримку, що здійснюється завдяки наявності зручної та ефективної системи інформування усіх учасників освітнього процесу з освітніх і позаосвітніх питань. На сайті ДДТУ у вільному доступі розміщується освітня інформація (починаючи із установчих та нормативних документів ДДТУ, правил вступу, переліків спеціальностей та відповідних ОП, деканатів, та структурних підрозділів, закінчуючи повним супроводом освітньої діяльності, а саме, графіку навчального процесу, розкладу занять та екзаменаційних сесій і т. інш). Там же висвітлюється актуальна інформація щодо академічної мобільності та неформальної освіти.
Особливу увагу треба також звернути на наявність ще двох особливих інформаційних сервісів, один з яких, являється інформаційним порталом ДДТУ і містить навчально-методичне забезпечення з кожної ОК, зокрема, і з освітніх програм, які реалізуються на кафедрі ФКС, а другий, «зв'язок з викладачем» дозволяє здійснювати безпосередню взаємодію викладач-здобувач, як під час очної так і дистанційної форми навчання.
Консультативна та соціальна підтримка здобувачів здійснюється за допомогою таких сервісів як – консультування з приводу працевлаштування «Центр планування кар'єри» , та Психологічної підтримки .
Здобувачі усіх рівнів вищої освіти зі спеціальностей 104 Фізика та астрономія та 132 Матеріалознавство мають широкий доступ до працевлаштування та здатні працювати на посадах техніка-лаборанта, інженера-дослідника, інженера-програміста, технічного фахівця в галузі фізичних наук і техніки:
- лабораторіях металургійних, машинобудівних, хімічних та інших підприємств з контролю якості продукції; - науково-дослідних установах фізичного, фізико-технічного матеріалознавчого та приладобудівного профілів;
- сфері охорони оточуючого середовища; - сфері збуту та обслуговування обладнання.
Наявність педагогічної складової в усіх освітніх програмах зі спеціальності 104 Фізика та астрономія розширює можливості випускників до працевлаштування та дозволяє займати посади викладачів фізики та астрономії середніх та вищих навчальних закладів. Підтвердженням чого являється понад десять закладів Дніпропетровської області, у яких на педагогічних посадах працюють випускники з освітніх програм «Фізика та астрономія» та «Фізика конденсованого стану».
Матеріально-технічна база кафедри ФКС складається з 20 навчальних та науково-дослідницьких лабораторій оснащених установками, лабораторними приладами та мультимедійним обладнанням, яке дозволяє, не тільки реалізовувати в освітньому процесі різноматні форм навчання з загальної, фахової та практичної підготовки, а і виконувати кваліфікаційні і дисертаційні роботи здобувачів усіх рівнів вищої освіти та представляти результати власних досліджень на сучасному рівні. Новітнє програмне забезпечення кафедрального комп'ютерного залу та доступ до мережі Інтернет повністю задовольняє потреби здобувачів і науково-педагогічних працівників кафедри ФКС по виконанню науково-дослідних робіт пов’язаних з моделюванням фізичних процесів, здійснення інформаційного пошуку за темами курсових, кваліфікаційних та дисертаційних робіт та оформлення звітної документації.
<Наукові напрями кафедри ФКС складають методологічну основу для підготовки здобувачів третього рівня вищої освіти (докторів філософії та докторів наук) в областях фізики конденсованого стану та матеріалознавства. На теперішній час на різних курсах аспірантури (докторантури з філософії) навчаються 15 здобувачів. /p>
Науково-педагогічний колектив кафедри ФКС складається з 9 викладачів, з них 2 доктора наук, професора та 6 кандидатів наук, доцентів, які працюють на постійній основі. Кваліфікація всіх викладачів відповідає профілю дисциплін, які вони викладають.
З 2011 по 2023 рік кафедру очолював доктор фізико-математичних наук, професор Лисенко Олександр Борисович, який є засновником не тільки двох спеціальностей 104 Фізика та астрономія та 132 Матеріалознавство усіх рівнів вищої освіти, а і наукових напрямів досліджень, пов'язаних із вивченням закономірностей формування метастабільних структурних станів в умовах швидкого охолодження розплавів, а також створення теоретичних і технологічних передумов виготовлення аморфних та нанокристалічних матеріалів. На теперішній час кафедру очолює учениця цієї наукової школи, кандидат фізико-математичних наук, доцент Калініна Тетяна Володимирівна.
Активна наукова діяльність на кафедрі створює необхідні умови для підготовки науково-педагогічних кадрів і залучення здобувачів вищої освіти до наукових досліджень. Підтвердженням цього являються спільні наукові публікації у вигляді статей у виданнях, що відносяться до наукометричних баз даних Scopus та Web of Science а також в провідних фахових виданнях України та світу, тез доповідей на міжнародних конференціях та патентів на винаходи.
За час реалізації (з 1997 року) освітньої діяльності зі спеціальностей 104 Фізика та астрономія та 132 Матеріалознавство з числа випускників підготовлено та захищено 5 кандидатських дисертаційних робіт. За останні п'ять років, науково-педагогічними працівниками кафедри заключено та успішно проведено 5 держбюджетних та госпдоговірних наукових досліджень, опубліковано понад 150 наукових статей і патентів на винаходи та понад 120 тез доповідей на міжнародних наукво-практичних конференціях, серед яких більш ніж 30 у співавторстві зі студентами.
Кафедра фізики конденсованого стану підтримує наукові контакти з Інститутом металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України, Інститутом матеріалознавства ім. Францевича НАН України, Київським, Запорізьким та Дніпропетровським національними університетами, а також плідно співпрацює з підприємствами стейкхолдерів (ТОВ «МЕЛТА, м. Київ, ТОВ «Дніпровський завод металоконструкцій», ТОВ «СПЕЦТЕХОСНАСТКА», DDAP-RAX, м. Кам`янське, ТОВ УНДКТУ «ДІНТЕМ», м. Дніпро), які приймають активну часть в оновленні та удосконаленні професійної складової освітіх програм зі спеціальностей 104 Фізика та астрономія та 132 Матеріалознавство, залучаються до проведення практик та гостьових лекцій.
Значну увагу кафедра приділяє розвитку міжнародних наукових зв`язків, результатом яких є сумісна участь з науковцями стран Європейского союзу у Міжнародних наукових конференціях, зокрема «New Technologies, Development and Application VI, NI 2023»та публікацій у співавторстві у міжнародних виданнях категорії А (Scopus).
|