|
Загальна інформація
Кафедра хімічних та біологічних технологій створена 1 вересня 2021 р. шляхом об’єднання кафедр промислової біотехнології та загальної хімії (ПБЗХ) і хімічної технології неорганічних р ечовин (ХТНР).
Кафедра ХБТ здійснює підготовку здобувачів вищої освіти за наступними спеціальностями та рівнями:
161 «Хімічні технології та інженерія» :
- перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
- другий (магістерський) рівень вищої освіти;
- третій (освітньо-науковий) рівень вищої освіти.
162 «Біотехнології та біоінженерія» :
- перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
- другий (магістерський) рівень вищої освіти;
Термін навчання за денною формою :
- бакалавр (базова вища освіта) – 3 роки 10 місяців;
- бакалавр за скороченим терміном навчання (на базі молодшого спеціаліста) – 2 роки 10 місяців для одержання освітнього рівня «бакалавр»;
- магістр (повна вища освіта) на базі освітнього рівня бакалавр - 1 рік 4 місяці.
Термін навчання за заочною формою :
- бакалавр - 4 роки 10 місяців,
- магістр (повна вища освіта) на базі освітнього рівня бакалавр - 1 рік 4 місяці.
Завідувачем кафедри Хімічних та біологічних технологій з 2021 р. є кандидат хімічних наук, доцент Коваленко Алла Леонідівна. Науково-педагогічний склад кафедри становить 8 осіб, з них 3 доктора технічних наук, професори.
Загальна характеристика спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія»
Біотехнологія – це одна з самих затребуваних професій майбутнього. Головна функція фахівця-біотехнолога – це пошук нових і удосконалення існуючих технологій виробництва біотехнологічних продуктів. Біотехнологи здатні працювати в фармацевтичних компаніях, сільськогосподарському виробництві, аграрних комплексах, біопідприємствах, хімічних підприємствах, підприємствах харчової промисловості, парфумерних компаніях, в галузі переробки відходів, підприємствах з водоочищення та водопідготовки, в закладах санітарного та екологічного надзору, в організаціях, які займаються сертифікацією та стандартизацією, в науково-дослідних і проектних організаціях, в навчальних закладах.
Біотехнологія – це галузь народного господарства, заснована на використанні біологічних агентів (мікроорганізми, рослинні і тваринні клітини, клітинні органели) для отримання цінних продуктів і здійснення біохімічних перетворень.
Матеріально-технічна база кафедри відповідає вимогам до підготовки здобувачів зі спеціальності 162 «Біотехнології та біоінженерія» за освітньо-професійною програмою «Біотехнології та біоінженерія» і складається з навчальних аудиторій та лабораторій, де здобувачі отримують практичні навички роботи з хімічними реактивами, культурами мікроорганізмів, лабораторним обладнанням та інструментами. На кафедрі організовано лабораторії неорганічної, органічної, біоорганічної, аналітичної, фізичної хімії, біохімії, мікробіології, генетики та біології клітини, промислової та екологічної біотехнології, створено мікробіологічний бокс та автоклавну.
Основні дисципліни, які викладаються на кафедрі: хімія, біохімія, основи фармакології, процеси і апарати біотехнологічних виробництв та енерготехнологія, мікробіологія, загальна біотехнологія, генетика, промислова біотехнологія, екологічна біотехнологія.
Практична підготовка здобувачів здійснюється на профільних підприємствах та організаціях під час проходження технологічної та переддипломної практики. Для підвищення якості практичної підготовки здобувачів укладено угоди щодо співпраці з діючими підприємствами регіону та України (ПрАТ «Оріль-Лідер», КВП КМР «Міськводоканал», КНЗ «Міська лікарня №7», ННЦ «Сорбент», КП ДОР «Аульський водовід»).
Здобувачам надається доступ до мережі Інтернет у комп’ютерних аудиторіях. Також вони мають змогу приймати участь у наукових конференціях, конкурсах захисту науково-дослідних робіт, предметних та фахових олімпіадах, спортивних змаганнях, публікувати наукові статті та тези доповідей, займатись у спортивних секціях та гуртках. що функціонують університеті. По закінченню університету здобувачі мають змогу вступати до магістратури та аспірантури.
В 2021 р. акредитовано освітньо-професійну програму Біотехнології та біоінженерія для підготовки здобувачів першого (бакалаврського) рівня освіти
Адреса кафедри хімічних та біологічних технологій: м. Кам'янське, вул. Дніпробудівська, 2, ауд. 438.
Загальна характеристика спеціальності 161 «Хімічні технології та інженерія»
Кафедра хімічних та біологічних технологій забезпечує випускникам якісну фундаментальну підготовку, одержання навичок науково-дослідної та науково-виробничої роботи, навичок проектної, організаційної та управлінської діяльності, здатність до педагогічної та просвітницької діяльності в сфері хімічної технології. Висококваліфіковані науково-педагогічні працівників кафедри забезпечують проведення лекційних, практичних та лабораторних занять, консультацій з новітніх питань теорії і практики, організують науково-дослідницьку роботу студентів, виконання курсових та випускних кваліфікаційних робіт.
Основними напрямками наукової діяльності на кафедрі є дослідження і інтенсифікація процесів одержання фосфорних, азотних, біомінеральних добрив, процесів водопідготовки та очищення стічних вод; ресурсозбереження, утилізації промислово-побутових відходів; розробка конструкцій біологічного знешкодження стічних вод, що містять підвищені концентрації нітрогену, фосфатів, фенолів; розробка систем автоматизованого проектування хіміко-технологічних агрегатів із використанням сучасної обчислювальної техніки, а також вирішення питань екології.
У 2016 році ліцензована освітня діяльність за третім (освітньо-науковим) рівнем вищої освіти за спеціальністю 161 – Хімічні технології та інженерія з ліцензованим обсягом 5 осіб. Керівництво аспірантами здійснюють 2 доктори технічних наук: професор Гуляєв В.М., професор Іванченко А.В. На теперішній час в аспірантурі навчається 8 аспірантів денної форми навчання.
Основні дисципліни які викладаються на кафедрі: «Гідромеханічні та тепло-масообмінні процеси хімічних технологій», «Загальна хімічна технологія», «Технологія неорганічних речовин», «Технологія вуглецевих матеріалів», «Каталізатори і сорбенти», «Автоматичне регулювання та управління технологічними процесами», «Сучасні підходи до удосконалення технологій виробництва добрив».
Адреса кафедри хімічних та біологічних технологій у першому корпусі ДДТУ: м. Кам'янське, пр. Гімназичний 16, тел. 0970695877 (д.т.н., професор Іванченко А.В.)
|